Porady
Trwa ładowanie strony... proszę czekać...

Wielu z nas zastanawia się co zrobić aby nie pozbywając się jakiś ważnych dla nas a obciążających stronę elementów, nie zniechęcić internautów do odczekania na załadowanie witryny. Mając serwis o dużej zawartości, którego wyświetlanie długo trwa, warto zastosować skrypt, który poinformuje odwiedzającego, że strona jest właśnie ładowana - wielokrotnie jest to lepsze rozwiązanie niż pozostawienie braku jakichkolwiek informacji.
W oczekiwaniu na załadowanie strony możemy np. wyświetlić napis "Trwa ładowanie strony... proszę czekać...", który będzie widoczny aż do czasu załadowania się naszej witryny. W tym celu na odrębnej stronie wstawiamy w ramach nagłówka skrypt, który ukazuje się w momencie ładowania, po czym strona robocza jest zastępowana przez właściwą stronę. Skrypt ten możemy zastosować także wtedy, gdy wiemy, że łącza są marnej jakości i ładowanie trwa długo. Ciekawą rzeczą jest również element "informacji o błędzie" - jeśli nasza strona się nie załaduje, możemy wówczas wyświetlić komunikat (np. "Oj!! coś nie tak!!") i przekierować na stronę z informacją o błędzie - u nas blad.htm.
Przedstawiony tutaj skrypt nie działa, niestety, w ramkach.

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"> if(top.frames.length==0) { document.write("<B><center>Trwa ładowanie strony... proszę czekać...</center></B>"); window.clear; window.location.href="http://www.webpomocnik.net"; } else { document.write("Oj!! coś nie tak!!"); top.frames[1].location.href="blad.htm"; } </SCRIPT>

Autor:Karol Gams
Web Pomocnik


drukuj