Porady
Porady
Mgiełka na zdjęciu po kliknięciu

Bardzo popularny efekt mgiełki na grafice, która zanika, wyostrzając obraz po najechaniu myszką - przykład: moje bannery - jest już powszechnie znany. Istnieją jednak również inne sposoby urozmaicenia wyglądu grafiki na stronie. Poniżej znajdziecie prosty i ciekawy efekt działający odwrotnie do tego, o którym wspomniałem. Pliki z grafiką będą wyglądały normalnie, dopóki ktoś na nie nie kliknie, wówczas będą one wyglądały jak za mgiełką. Efekt wygląda bardzo ciekawie, gdy mamy na przykład galerię zdjęć - po kliknięciu z poszczególne fotki zmieniają one swój wygląd sygnalizując jednocześnie o ich obejrzeniu.
Całość rozpoczynamy od dodania do definicji styli opisu zachowania po kliknięciu - poniższy wpis należy dodać do nagłówka dokumentu, czyli przed znacznikiem </head>:

Oczywiście wartości tu opisane można dowolnie modyfikować - ustalając na przykład większą lub mniejszą intensywność. Drugą rzeczą do wykonania jest przypisanie tym obrazkom, które mają się zmieniać (samo dodanie styli jeszcze nie zmieni wyglądu fotek) definicji zmiany po kliknięciu. Przykładowa definicja obrazka z dodanym efektem może być następująca:
<IMG onmouseup="className='visited'" src="fotka.jpg">
- gdzie onmouseup="className='visited'" odpowiada za pojawienie się mgiełki po kliknięciu:


Autor:Web Pomocnik


drukuj