Sifrem pisane

Index » Kategoria: Tutoriale » Tagi: , , , .

sifrJuż od jakiegoś czasu przymierzałem się do zaimplementowania na stronie flashowych nagłówków, które byłyby dostępne jak zwykły tekst i nie ograniczały mnie co do rodzaju czcionki. Sifr okazał się bezkonkurencyjny w porównaniu do np. generowania nagłówków za pomocą js i plików graficznych. Nie będę się rozpisywał czym jest sifr i nie zamierzam też dyskutować o problemach w jego użytkowaniu odsyłając jednocześnie na forum. Artykuł proszę traktować raczej jako minitutorial a nie rozprawę nt. sifra.

Aby wygenerować sifrowe nagłówki musimy zaopatrzyć się w (ogĂłlnie) skrypt sifr w wersji 2.0.5 (w chwili pisania tego artykułu) oraz odpowiednią czcionkę w formacie *.swf. O ile z pobraniem skryptu nie powinno być problemu o tyle wygenerowanie pliku czcionki moĹźe być uciążliwe dla osĂłb, ktĂłrzy okreśłenia flash, fla i swf na codzień nie uĹźywają :). No ale w końcu od czegoś jest ten internet. Aby wygenerować plik *.swf ze swojej ulubionej czcionki moĹźemy wykorzystać generator on-line lub programy: sIFR Font Embedder oraz sifrmaker. Jednak zarĂłwno jeden jak i drugi program, przynajmnie w moim przypadku, powodował problemy podczas generowania plikĂłw *.swf a w/w generator działa jakoś podejrzanie wolno… . W końcu trafiłem na program OpensIFRr, ktĂłry po zainstalowaniu spełnił wszystkie moje oczekiwania, jednak dopiero po zamianie pliku swfmill.exe (w folderze instalacyjnym programu czyli domyślnie w Windows – C:\Program Files\OpensIFRr) na inny plik swfmill.exe.

Aby zainstalować sifr na stronie, w jej nagłówku należy podać ścieżki dostępu do plików js i css, które po ściągnięciu można wypakować do jakiegokolwiek folderu, który w przykładzie będzie nosił nazwę flashtext.
[code lang="html"]
[/code]
Użytkownicy wordpressa mogą umieścić skrypt w folderze z wykorzystywanym themem i odnosić się do niego jak w przykładzie poniżej:
[code lang="html"]

[/code]
Następnie w ĹşrĂłdle strony, na końcu – tuĹź przed znacznikiem <body> naleĹźy wstawić odniesienie do pliku czcionki *.swf, ktĂłry został wygenerowany w podany wcześniej sposĂłb lub sposoby.

[code lang="Javascript"]

[/code]

Użytkownicy wordpressa mogą oczywiście postąpić nieco inacze:
[code lang="Javascript"]

[/code]
I to właściwie koniec tego minitutoriala. W przykładzie powyżej sifr zamieni standardową czcionkę w nagłówkach h1 i h2 na czcionkę GRIDY PL, z której wygenerowałem plik GRIDY PL.swf. Parametry w podanym przykładzie również powinny być zrozumiałe:

  • sBgColor:"#FFFFFF" – oznacza kolor tła tekstu,
  • sWmode:"transparent" – oznacza przezroczyste tło pod tekstem
  • sLinkColor:"#17271C" – to kolor odnośnika
  • sHoverColor:"#BB5E00″ – kolor odnośnika po najechaniu kursorem czyli "hover"
  • sCase:"upper" = text-transform:uppercase;
  • sFlashVars:"textalign=center" – czyli wyrĂłwnanie tekstu

Należy oczywiście pamiętać o ostylowaniu w/w nagłówków poprzez nadanie im odpowiednich cech i wartości w css, aby np. w przypadku wyłączenia przez użytkownika obsługi js nagłówki nadal dobrze wyglądały. Z używania sifr do generowania tekstu należy korzystać rozsądnie. Strona z sifrem trochę "ssie" nawet przy generowaniu niewielkiej ilości tekstu. Ustawienia tła tekstu na przeźroczyste jeszcze bardziej opóźnia załadowanie strony.
Na przykładowej stronie moĹźna teĹź nieco odmienne wykorzystanie sifra – wykorzystanie klasy do zamiany tekstu i utworzenie szablonu. Inne informacje o sifr moĹźna znaleźć w google


* * *

Brak komentarzy

* pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny.
Dozwolony HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> [code lang="css"][/code], [code lang="html"][/code]

Komentarze są moderowane. Spamowanie (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) komentarzy może spowodować zablokowanie IP komentującego. 

tanie serwery www: timnet.pl

Webmark został zbudowany na silniku Wordpress
wpisy (rss)komentarze (rss)
design by zama 2008
Stat24

Ostatnie komentarze

admin
TOP