Kilka luĹşnych uwag…
Kilka luĹşnych uwag dot. projektowania stron WWW:
- Czcionka – sprĂłbuj daÄ uĹźytkownikowi moĹźliwoĹÄ zmiany wielkoĹci czcionki. Nie kaĹźdy ma sokoli wzrok i standardowa 10-11px verdana nie musi byÄ doskonale czytelna (jak czasami sÄ dzimy). MoĹźesz okreĹliÄ wysokoĹÄ czcionki w % lub em (dot. teĹź nagĹĂłwkĂłw) lub/oraz wykorzystaÄ do tego js.
- Kontrast – postaraj siÄ wyobraziÄ sobie jaskrawoniebieskÄ czcionkÄ na jaskrawoşóĹtym tle. JeĹźeli w tej wyobraĹşni nie oĹlepĹeĹ, staraj siÄ zaoszczÄdziÄ internaucie tak mocnych wraĹźeĹ. Odpowiednio dobrany kontrast tĹa i czcionki uĹatwia czytanie i zachÄca uĹźytkownika do dĹuĹźszego pozostania na Twojej stronie.
- Grafika – coraz mniej osĂłb korzysta z modemĂłw, coraz wiÄcej z ĹÄ cz szerokopasmowych. ZaĹadowanie strony "waĹźÄ cej" 200kb nie jest problemem, ba, z dobrym ĹÄ czem, ktoĹ w miarÄ cierpliwy poczeka na zaĹadowanie nawet kilkumegabajtowej witryny. Takie przekonanie spowodowaĹo w ostatnim czasie przeĹadowywanie stron (szczegĂłlnie domowych) ciÄĹźkÄ , czÄsto nie zoptymalizowanÄ grafikÄ . Czy takie podejĹcie do projektowania ma sens? Wydaje siÄ, Ĺźe zamieszczana na stronie grafika powinna/musi speĹniaÄ okreĹlonÄ rolÄ. Jaki jest sens "obwieszenia" witryny dziesiÄ tkami animowanych gifĂłw, wyposaĹźenia jej w "waĹźÄ ce" 200kb tĹo, bannery czy topy utrudniajÄ ce zaĹadowanie strony. JeĹli moĹźesz, potrafisz i chcesz aby uĹźytkownicy wracali na TwojÄ stronÄ – daj im teĹź moĹźliwoĹÄ wyboru "lĹźejszego" theme'a strony (sporo ogĂłlniedostÄpnych cms-Ăłw oferuje takÄ moĹźliwoĹÄ).
- TreĹÄ – no wĹaĹnie… Czy wiesz co chcesz zaoferowaÄ odwiedzajÄ cym TwojÄ witrynÄ? Czy tworzysz jÄ tylko po to aby umieĹciÄ na niej kilka darmowych programĂłw, zegarek, parÄ gifĂłw i swojÄ fotkÄ? PomyĹl, jeĹli masz super grafikÄ, niespotykane "bajery" na stronie to moĹźe ktoĹ wrĂłci aby popatrzeÄ :). JeĹli jednak masz coĹ do powiedzenia, coĹ oryginalnego do zaoferowania, w miarÄ moĹźliwoĹci aktualizujesz dostÄpne treĹci – moĹźesz liczyÄ na to, Ĺźe bÄdziesz odwiedzany i zyskasz swoich fanĂłw…
- PrzeglÄ darka – zaprojektowaĹeĹ, "pociÄ ĹeĹ", wysĹaĹeĹ na serwer, coĹ tam napisaĹeĹ i … jesteĹ dumny. Pokazujesz stronÄ znajomym, rodzinie, dochodzisz do przekonania, Ĺźe osiÄ gnÄ ĹeĹ mistrzowstwo w szerokorozumianym webdesignie. NiepokojÄ CiÄ tylko jakieĹ gĹupie uwagi w ksiÄdze goĹci, Ĺźe "badziew, jak to wyglÄ da, rozlatuje siÄ, gdzie jest menu? itd…" O co chodzi? No wĹaĹnie, czy nazwy "Camino", "Opera", "Mozilla/Firefox", "Konqueror", "Safari" coĹ ci mĂłwiÄ ? MoĹźe nie przetestowaĹeĹ dziaĹania strony na kilku wiodÄ cych przeglÄ darkach, moĹźe nie sprawdziĹeĹ co dzieje siÄ ze stronÄ w wiÄkszych lub mniejszych rozdzielczoĹciach? A moĹźe warto "odpaliÄ" np. dystrybucjÄ Knoppixa (jeĹli korzystasz z Windowsa) aby zobaczyÄ swojÄ stronÄ pod Linuxem? A moĹźe warto poĹwiÄciÄ trochÄ czasu aby skorzystaÄ ze stron, ktĂłre oferujÄ zrzuty ekranowe stron z róşnych przeglÄ darek i systemĂłw? Nie kaĹźdy uĹźywa IE, WinXP i 1024×768 dpi …
- Skrypty – zakĹadam, Ĺźe skrypty dziaĹajÄ ce "po stronie serwera" czyli m. innymi php czy asp wykorzystujesz wĹaĹciwie – tak aby osiÄ gnÄ Ä zamierzone rezultaty. Ale jeĹli zaczynasz a w sieci odkryĹeĹ stronÄ z kilkuset skryptami javascript, czy nie kusi CiÄ aby aby kilka/kilkanaĹcie/kilkadziesiÄ t(!!) z nich wykorzystaÄ? A co tam: wrzucasz zegarek, jakiĹ scroller, migajÄ ce teksty, efekty na grafice, jakieĹ formularze, warstwy, okienka z powitaniem, okienka z podziÄkowaniem, jeszcze raz okienka, kursory i opadajÄ ce listki… ZastanĂłw siÄ czy tak naprawdÄ musisz z nich wszystkich korzystaÄ. Czy warto napakowaÄ stronÄ zbytecznymi wodotryskami i udawaÄ, Ĺźe strona nie jest juĹź tak "szybka", Ĺźe wszyscy majÄ wĹÄ czonÄ obsĹugÄ js a pojawiajÄ ce sie bĹÄdy to tylko przypadek? Nie warto.
- Typografia – zdarza mi siÄ, Ĺźe na niektĂłrych stronach nie mogÄ znaleĹşÄ menu a Ĺźeby zobaczyÄ interesujÄ cÄ mnie treĹÄ muszÄ przewinÄ Ä stronÄ mijajÄ c przy okazji 150 reklam, notek z zachwytem nad wĹasnÄ osobÄ , formularz logowania, shoutboxy itd. BÄ dĹş czĹowiekiem, postaraj siÄ aby menu byĹo widoczne, treĹci wyodrÄbnione, nie rĂłb bĹÄdĂłw ortograficznych, zaznaczaj odpowiednio odnoĹniki – staraj siÄ aby uĹźytkownik nie musiaĹ domyĹlaÄ siÄ jak korzystaÄ z Twojej strony – niech czas ten poĹwiÄci aby podziwiaÄ Twoje dzieĹo.
- Prawa autorskie – cytujesz, publikujesz, udostÄpniasz treĹci stworzone przez innych. Czy nie Ĺamiesz w ten sposĂłb prawa i praw autorskich? Czy moĹźesz zamieszczaÄ na swojej stronie prace, ktĂłrych autorem nie jesteĹ? Szanuj siebie i innych. Podawaj linki do tekstĂłw ĹşrĂłdĹowych, stron, z ktĂłrych korzystasz piszÄ c swoje teksty. To nie wstyd gdy korzystasz z doĹwiadczenia i wiedzy kogoĹ innego. Pod Ĺźadnym pozorem nie usuwaj sygnatur twĂłrcĂłw z jakichkolwiek treĹci i nie przywĹaszczaj sobie ich autorstwa.
- Serwer – napisaĹeĹ naprawdÄ dobrÄ stronÄ, masz naprawdÄ coĹ ciekawego do powiedzenia, naprawdÄ masz talent ale tak naprawdÄ nie masz dobrego, szybkiego i stabilnego serwera, na ktĂłrym moĹźesz umieĹciÄ stronÄ. Pomimo coraz ciekawszych ofert usĹugodawcĂłw oferujÄ cych darmowe konta na swoich serwerach, moĹźe warto "odpaliÄ" ze cztery zĹote miesiÄcznie i wykupiÄ sobie profesjonalne konto chociaĹźby na http://shost.pl (to jest reklama). Co otrzymasz w zamian za niewielkie w koĹcu pieniÄ dze? Zazwyczaj szybkoĹÄ, niezawodnoĹÄ, pomoc technicznÄ , obsĹugÄ wszystkiego co potrzebne, bezpieczeĹstwo, brak reklam a czasami domenÄ prawie gratis. Warto?
- Temat otwarty …
cdn …
* * *
Brak komentarzy