Kilka luĹşnych uwag…

Index » Kategoria: T... » Tagi: , .

Kilka luĹşnych uwag dot. projektowania stron WWW:

  1. Czcionka – sprĂłbuj dać uĹźytkownikowi moĹźliwość zmiany wielkości czcionki. Nie kaĹźdy ma sokoli wzrok i standardowa 10-11px verdana nie musi być doskonale czytelna (jak czasami sądzimy). MoĹźesz określić wysokość czcionki w % lub em (dot. teĹź nagłówkĂłw) lub/oraz wykorzystać do tego js.
  2. Kontrast – postaraj się wyobrazić sobie jaskrawoniebieską czcionkę na jaskrawożółtym tle. JeĹźeli w tej wyobraĹşni nie oślepłeś, staraj się zaoszczędzić internaucie tak mocnych wraĹźeń. Odpowiednio dobrany kontrast tła i czcionki ułatwia czytanie i zachęca uĹźytkownika do dłuĹźszego pozostania na Twojej stronie.
  3. Grafika – coraz mniej osĂłb korzysta z modemĂłw, coraz więcej z łącz szerokopasmowych. Załadowanie strony "ważącej" 200kb nie jest problemem, ba, z dobrym łączem, ktoś w miarę cierpliwy poczeka na załadowanie nawet kilkumegabajtowej witryny. Takie przekonanie spowodowało w ostatnim czasie przeładowywanie stron (szczegĂłlnie domowych) ciężką, często nie zoptymalizowaną grafiką. Czy takie podejście do projektowania ma sens? Wydaje się, Ĺźe zamieszczana na stronie grafika powinna/musi spełniać określoną rolę. Jaki jest sens "obwieszenia" witryny dziesiątkami animowanych gifĂłw, wyposaĹźenia jej w "ważące" 200kb tło, bannery czy topy utrudniające załadowanie strony. Jeśli moĹźesz, potrafisz i chcesz aby uĹźytkownicy wracali na Twoją stronę – daj im teĹź moĹźliwość wyboru "lĹźejszego" theme'a strony (sporo ogĂłlniedostępnych cms-Ăłw oferuje taką moĹźliwość).
  4. Treść – no właśnie… Czy wiesz co chcesz zaoferować odwiedzającym Twoją witrynę? Czy tworzysz ją tylko po to aby umieścić na niej kilka darmowych programĂłw, zegarek, parę gifĂłw i swoją fotkę? Pomyśl, jeśli masz super grafikę, niespotykane "bajery" na stronie to moĹźe ktoś wrĂłci aby popatrzeć :). Jeśli jednak masz coś do powiedzenia, coś oryginalnego do zaoferowania, w miarę moĹźliwości aktualizujesz dostępne treści – moĹźesz liczyć na to, Ĺźe będziesz odwiedzany i zyskasz swoich fanĂłw…
  5. Przeglądarka – zaprojektowałeś, "pociąłeś", wysłałeś na serwer, coś tam napisałeś i … jesteś dumny. Pokazujesz stronę znajomym, rodzinie, dochodzisz do przekonania, Ĺźe osiągnąłeś mistrzowstwo w szerokorozumianym webdesignie. Niepokoją Cię tylko jakieś głupie uwagi w księdze gości, Ĺźe "badziew, jak to wygląda, rozlatuje się, gdzie jest menu? itd…" O co chodzi? No właśnie, czy nazwy "Camino", "Opera", "Mozilla/Firefox", "Konqueror", "Safari" coś ci mĂłwią? MoĹźe nie przetestowałeś działania strony na kilku wiodących przeglądarkach, moĹźe nie sprawdziłeś co dzieje się ze stroną w większych lub mniejszych rozdzielczościach? A moĹźe warto "odpalić" np. dystrybucję Knoppixa (jeśli korzystasz z Windowsa) aby zobaczyć swoją stronę pod Linuxem? A moĹźe warto poświęcić trochę czasu aby skorzystać ze stron, ktĂłre oferują zrzuty ekranowe stron z róşnych przeglądarek i systemĂłw? Nie kaĹźdy uĹźywa IE, WinXP i 1024×768 dpi …
  6. Skrypty – zakładam, Ĺźe skrypty działające "po stronie serwera" czyli m. innymi php czy asp wykorzystujesz właściwie – tak aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Ale jeśli zaczynasz a w sieci odkryłeś stronę z kilkuset skryptami javascript, czy nie kusi Cię aby aby kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt(!!) z nich wykorzystać? A co tam: wrzucasz zegarek, jakiś scroller, migające teksty, efekty na grafice, jakieś formularze, warstwy, okienka z powitaniem, okienka z podziękowaniem, jeszcze raz okienka, kursory i opadające listki… ZastanĂłw się czy tak naprawdę musisz z nich wszystkich korzystać. Czy warto napakować stronę zbytecznymi wodotryskami i udawać, Ĺźe strona nie jest juĹź tak "szybka", Ĺźe wszyscy mają włączoną obsługę js a pojawiające sie błędy to tylko przypadek? Nie warto.
  7. Typografia – zdarza mi się, Ĺźe na niektĂłrych stronach nie mogę znaleźć menu a Ĺźeby zobaczyć interesującą mnie treść muszę przewinąć stronę mijając przy okazji 150 reklam, notek z zachwytem nad własną osobą, formularz logowania, shoutboxy itd. BądĹş człowiekiem, postaraj się aby menu było widoczne, treści wyodrębnione, nie rĂłb błędĂłw ortograficznych, zaznaczaj odpowiednio odnośniki – staraj się aby uĹźytkownik nie musiał domyślać się jak korzystać z Twojej strony – niech czas ten poświęci aby podziwiać Twoje dzieło.
  8. Prawa autorskie – cytujesz, publikujesz, udostępniasz treści stworzone przez innych. Czy nie łamiesz w ten sposĂłb prawa i praw autorskich? Czy moĹźesz zamieszczać na swojej stronie prace, ktĂłrych autorem nie jesteś? Szanuj siebie i innych. Podawaj linki do tekstĂłw ĹşrĂłdłowych, stron, z ktĂłrych korzystasz pisząc swoje teksty. To nie wstyd gdy korzystasz z doświadczenia i wiedzy kogoś innego. Pod Ĺźadnym pozorem nie usuwaj sygnatur twĂłrcĂłw z jakichkolwiek treści i nie przywłaszczaj sobie ich autorstwa.
  9. Serwer – napisałeś naprawdę dobrą stronę, masz naprawdę coś ciekawego do powiedzenia, naprawdę masz talent ale tak naprawdę nie masz dobrego, szybkiego i stabilnego serwera, na ktĂłrym moĹźesz umieścić stronę. Pomimo coraz ciekawszych ofert usługodawcĂłw oferujących darmowe konta na swoich serwerach, moĹźe warto "odpalić" ze cztery złote miesięcznie i wykupić sobie profesjonalne konto chociaĹźby na http://shost.pl (to jest reklama). Co otrzymasz w zamian za niewielkie w końcu pieniądze? Zazwyczaj szybkość, niezawodność, pomoc techniczną, obsługę wszystkiego co potrzebne, bezpieczeństwo, brak reklam a czasami domenę prawie gratis. Warto?
  10. Temat otwarty …

cdn …


* * *

Brak komentarzy

* pola wymagane

Linie i paragrafy automatyczne, adres e-mail nigdy nie widoczny.
Dozwolony HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> [code lang="css"][/code], [code lang="html"][/code]

Komentarze są moderowane. Spamowanie (reklamowanie innych stron, wpisy nie na temat itp.) komentarzy może spowodować zablokowanie IP komentującego. 

tanie serwery www: timnet.pl

Webmark został zbudowany na silniku Wordpress
wpisy (rss)komentarze (rss)
design by zama 2008
Stat24

Ostatnie komentarze

admin
TOP